Press Release

Categories

Social science |
Career |
Art |
Diseases |
News |

Suity francuskie Jana Sebastiana Bacha

Drugi „Wieczór muzyczny” w tym roku akademickim w łódzkiej Akademii będzie poświęcony Janowi Sebastianowi Bachowi.

Suity francuskie Jana Sebastiana Bacha
 Koncert z cyklu Wieczory muzyczne

 Drugi „Wieczór muzyczny” w tym roku akademickim w łódzkiej Akademii będzie poświęcony Janowi Sebastianowi Bachowi. Podczas koncertu zaprezentowane będą trzy ze zbioru sześciu jego suit francuskich. Przeznaczone na klawesyn lub klawikord utwory wykona na fortepianie Andrzej Ślązak. Koncert odbędzie się 15 października o godzinie 18.15, w Sali 12 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi, przy ulicy Gdańskiej 32. Wstęp wolny.

 Suity francuskie powstały w latach 1722-1725, kiedy Jan Sebastian Bach ubiegał się, a następnie obejmował funkcję kantora w kościele świętego Tomasza w Lipsku. W programie „Wieczoru muzycznego” znalazły się trzy kompozycje ze zbioru: Suita d-moll nr 1 BWV 812, Suita nr 4 BWV 815 w tonacji Es-dur oraz Suita E-dur nr 6 BWV 817. Suity zawierają tradycyjny szereg tańców stylizowanych: niemiecki allemande, francuski courante, hiszpańską sarabandę i angielski gigue, które w cyklach Bacha wzbogacane są o inne tańce, między innymi o menuet, gawot i polonez.
Wykonawca koncertu, Andrzej Ślązak, specjalizuje się w dziedzinie muzyki Jana Sebastiana Bacha. W roku 2015 artysta rozpoczął trwający sześć lat projekt wykonania wszystkich dzieł fortepianowych barokowego mistrza. Dotychczas wykonał między innymi Wariacje goldbergowskie, Die Kunst der Fuge, toccaty, fantazje, inwencje i sinfonie. Jest także autorem licznych transkrypcji dzieł organowych Bacha.

Andrzej Ślązak jest absolwentem studiów magisterskich i doktoranckich łódzkiej Akademii Muzycznej. Pianista prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą. Oprócz fascynacji muzyką dawną, poświęca się wykonawstwu muzyki współczesnej. Umiejętności z zakresu muzyki nowej doskonalił pod okiem wybitnych pianistów i kameralistów, takich jak Nicolas Hodges, Marino Formenti, Krystian Zimerman, Andrzej Jasiński i Kevin Kenner. Współpracuje z wieloma kompozytorami, takimi jak Zygmunt Krauze, Artur Zagajewski, Dariusz Przybylski. Jako jeden z pierwszych pianistów wykonał w Polsce utwory, między innymi Salvatore Sciarrino, Johna Cage’a, Beat Furrera. Łódzkiej publiczności, Andrzej Ślązak, znany jest z wielokrotnego uczestnictwa w Festiwalu Muzyki Współczesnej Musica Moderna. Od 2017 roku artysta jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzeniazapowiedzi/pazdziernik-2018/153134-wieczor-muzyczny-suity-francuskie-jana-sebastianabacha

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi powstała w 1945 roku w oparciu o przedwojenne tradycje muzyczne Konserwatorium Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej. Od początku istnienia niezmiennie odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu życia muzycznego miasta i regionu. Patronami Akademii są wybitni artyści urodzeni w Łodzi: słynna kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz oraz Kiejstut Bacewicz, jej brat, pianista-kameralista i pedagog, wieloletni rektor Uczelni.
Gdańska 32, 90-716 Łódź, Poland

Contacts /

For more information, please contact:
Marta Włodarczyk
Dział Promocji