Regulacja koryt, likwidacja meandrów, betonowanie brzegów, przegradzanie zaporami, budowanie wałów to działania niebezpieczne nie tylko dla zachowania bogactwa przyrodniczego, ale przede wszystkim dla nas samych. W ich wyniku wzrosło zagrożenie powodziami, a rzeki zatraciły zdolność do samooczyszczania się.
Rzeki i doliny rzeczne to cenne siedliska przyrodnicze, schronienie dla wielu gatunków zwierząt i korytarze ekologiczne, które zapewniają im warunki do przemieszczania się i dostęp do pokarmu. To także miejsca odpoczynku i kontaktu ludzi z dziką przyrodą.
Klub Gaja dba o zachowanie czystych i przyjaznych rzek
Angażujemy społeczności lokalne do opieki nad rzekami prowadząc program Zaadoptuj Rzekę. Rozbudzamy społeczną odpowiedzialność za czystość rzek i ich otoczenia oraz rozwijamy ideę ich adopcji na potrzeby edukacyjne i rekreacyjne z zachowaniem walorów przyrodniczych. Już 746 rzek, potoków i jezior znalazło swoich opiekunów. Bierzemy udział w międzynarodowych działaniach na rzecz czystości wód organizując w Polsce m.in. akcję Big Jump. Od wielu lat dbamy, aby Wisła – Królowa Polskich Rzek – pozostała dużą rzeką o naturalnym biegu i ekosystemie . Prowadziliśmy kampanię Teraz Wisła informującą o zagrożeniach dla środowiska naturalnego jakie niesie budowa zapór wodnych w dolnym biegu Wisły. Program Zaadoptuj rzekę stał się jej kontunuacją i rozszerzeniem na pozostałe akweny wodne Polski. Kształtujemy nowe postawy społeczne wobec rzek, zachęcając do ochrony ich bogactwa, które jest jednocześnie warunkiem lepszej jakości życia.Programy Klubu Gaja na rzecz ochrony rzek:
Zaadoptuj rzekęBig JumpTeraz Wisła