Fibnaccijev sistem klađenja
Kako mu i samo ime govori, ovo je metoda koja je dobila ime po poznatom matematičaru, Leonardu od Pise – Fibonacciju. Ovo je sistem tzv.pozitivne progresije. Za veličinu uloga se koriste brojevi Fibonacijevog niza: 1,2,3,5,8,13,21 i 34. Cijeli Fibonaccijev niz ima beskonačno mnogo brojeva, ali za ovaj sistem se koristi samo ovih osam navedenih brojeva. U praksi to znači da sistem može podnijeti osam uzastopnih promašaja, nakon čega se vraća na početak.
Možda zvuči komplicirano, ali sistem kod kladionica funkcionira vrlo jednostavno. Svaki od brojeva iz niza je jedna stepenica, pa sistem tako ima osam stepenica. Nakon pogotka se spušta za dvije stepenice, a nakon promašaja penje za jednu. Pojednostavljeno, jedan broj u Fibonaccijeom nizu je zbroj prethodna dva, što znači da pogodak na nekoj stepenici pokriva gubitke sa prethodne dvije stepenice.
Brojevi u ovome nizu predstavljaju jedinice za klađenje, a njenu veličinu igrač određuje sam zavisno od sklonosti i finacijskih mogućnosti uloga. Fibonaccijev sistem klađenja je namijenjen početnicima kao i onima koji su oprezniji kod klađenja. Također, korištenjem Fibonaccijeve metode, mogućnosti gubitka su male, ali je isto tako mala i zarada.
Hašekovi stupovi
Ovo je još jedna popularna metoda čiji se sistem temelji na manjim ukupnim ulozima. Igra se sa manjim brojem parova na listiću, čime se znatno povećava šansa za dobitak.
Kod Hašekovih krugova, igra se u krugovima. Jedan krug traje šest uzastopnih dana. Preporuka je da se počinje utorkom, jer je ponedjeljkom ponuda kladionica najslabija. Listić se može sastaviti klađenjem na sve sportove koje jedna kladionica nudi.
Sistem Hašekoih stupova počinje tako da se prvi dan (prvi stup) uplaćuje 5 listića. Ulog igrač odeđuje sam, ali svi listići moraju imati isti ulog. Eventualni dobitak od prvoga dana uvijek služi kao ulog za drugi dan, i tako se čini redom do posljednjeg, šestog dana.
Najvažnije odrednice Hašekovih stupova:
Sistem počinje uplatom pet listića sa proizvoljnim ulogom i traje šest dana
Novac se ne podiže nego reinvestira kao ulog sljedeći dan
Svaki listić se može sastojati od najviše tri para
Na svim listićima moraju biti različiti parovi
Preporučeni ukupni koeficijenti na listićima trebaju biti kako slijedi: prvi dan oko 2.5, drugi do četvrti dan oko 2.0, te peti i šesti dan, oko 1.5.
Ukoliko do kraja kruga svi listići budu gubitni, počinje se novi krug sa početnim ulogom.
Parlay sistem
Parlay sistem je također sistem pozitivne progresije. Namijenjen je i odličan je za početnike budući da ne zahtijeva velike uloge te je rizik vrlo mali.
Sistem nije kompliciran, razumljiv je i ne zahtijeva kalkulacije. Bit ovoga sistema jest da se dobitak kod kladionica reinvestira. U praksi to znači da se dobitak od jedne oklade koristi kao ulog za drugu, sljedeći dobitak kao ulog za treću i tako dalje redom do zatvaranje kruga, odnosno krajnje granice. Krajnju granicu, odnosno veličinu ukupnog uloga, igrač određuje sam. Uobičajeno je da se po zatvaranju kruga novac spremi u banku kladionica (korisnički račun) i započne novi krug sa početnim ulogom.

Kod Parlay sistema koeficijenti na listiću ne bi trebali biti manji od 2. Na listiću mogu biti od jednog do tri događaja. Nije prepručljivo stavljati više od tri događaja jer se time povećava mogućnost gubitka.
D'Alambertov sistemZa razliku od navedenih, ovo je sistem negativne progresije, što znači da se nakon svakog gubitka, ulozi povećavaju.Sistem je ime dobio po franuskom matematičaru iz 18.stoljeća, Jeanu le Rond D' Alambertu. Njaveća prednost ovoga sistema je njegova jednostavnost jer nema kompliciranih kalkulacija kod uloga. Mana je dakako, upravo ta negativna progresija jer u slučaju gubitničkog niza, novi ulozi mogu značajno narasti.
Za pravilno korištenje ovoga sistema je potrebno kod kladionica odabrati utakmice sa koeficijentima od 2.0 ili više, te svakako na korisničkom računu na raspolaganju imati nešto više novca.
Sistem funkcionira tako da svaki puta kada igrač izgubi, podiže ulog za jednu jedinicu, a svaki puta kada dobije, ulog za jednu jedinicu spušta. Kada ulog dođe do nule, niz je završen. Da bi se niz uspješno završio, potrebno je imati postotak pogodaka od 50 % ili više.
D'Alambertov sistem je odličan za iskusne igrače, a posebice za one koji vole i mogu si priuštiti primjene ponešto riskantnijih strategija poput ove.
Martingale sistemMartingale sistem je vjerovatno najpoznatiji od svih sistema klađenja kod kladionica i čak i aposlutni početnici znaju za njega. Čini ga vrlo jednostavan princip; duplanje uloga nakog svakog gubitka.
Razlog njegove velike popularnosti leži u ome što je jednostavan za korištenje i igrač zapravo ne treba znati ništa o sportu da bi ga koristio.
Da bi korištenje Martingale sistema bilo uspješno, potrebno je birati događaje kladionica kod kojih je koeficijent minimalno 2.0. Ovaj sistem je izrazito popularan kod remija u nogometu na kojima su koeficijenti obično između 3.3 i 3.5. U praksi bi to izgledalo tako da se odabere jedan tim, i svako sljedeće kolo kladi na neriješen rezultat sve dok se ne pogodi. Ovim načinom se može prilično zaraditi budući se sa svakom uplatom zarada utrostručuje.
Budući je ovo vrlo riskantan sistem, većina igrača ga modificira kako bi smanjili njegovu rizičnost i potencijalne velike gubitke. Kako neki timovi mogu odigrati i desetke utakmica bez remija, obično se pričeka nekoliko kola pa tek onda krene sa apliciranjem Martingale sistema. Suprotno uviježenom mišljenju, ovo nije sistem za brzu i laku zaradu. Potrebna je dobra analiza i dobro promišljanje prije nego li se igrač odluči na korištenje Martingale sistema.
Koji god od ovih sistema igrač odluči koristiti, uvijek treba imati na umu da je igra zabava i igrati odgovorno u skladu sa vlastitim finacijskim mogućnostima.