Press Release

Categories

Art |

Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia - Konferencja Prasowa

9 kwietnia – 30 czerwca 2019 Kuratorki wystawy: Barbara Ilkosz Dagmar Schmengler

Dzieła słynnego malarza ekspresjonisty Ottona Muellera, członka grupy Brücke i pedagoga przedwojennej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu, oraz prace innych artystów ówczesnego środowiska wrocławskiego można będzie oglądać na wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu we współpracy z Galerią Narodową w Berlinie (Nationalgalerie, Staatliche Museen zu Berlin) oraz Fundacją Alexandra i Renaty Camaro (Alexander und Renata Camaro Stiftung).

 Ideą ekspozycji jest prezentacja potrójnej roli Ottona Muellera: malarza, mentora i artysty-maga, ukazana z wielu perspektyw. O postaci Muellera krążyły legendy już za jego życia. Z powodu charyzmatycznej osobowości i niekonwencjonalnego sposobu życia artysta stał się ikoną ówczesnej bohemy artystycznej. Na wystawie zaprezentowane będą przykłady wczesnej twórczości Muellera z okresu przynależności do grupy Brücke i prace z zakresu malarstwa i grafiki ilustrujące dwa wiodące motywy w jego sztuce: akty na tle pejzażu oraz „obrazy cygańskie”.

 Mueller fascynował swą oryginalną twórczością, inspirowaną sztuką staro-egipską i folklorem cygańskim, bliskich mu artystów i studentów wrocławskiej uczelni. Akademia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu skupiała w latach 20. XX w. grono wybitnych pedagogów, m.in. wywodzących się z Bauhausu. Cechujący ją pluralizm stylistyczny i wola eksperymentu artystycznego uczyniły uczelnię w owym czasie jedną z najbardziej postępowych w Europie.

Pracom Ottona Muellera towarzyszą także dzieła pedagogów wrocławskiej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła, takich jak: Oskar Moll, Alexander Kanoldt, Oskar Schlemmer, Georg Muche, Johannes Molzahn, oraz uczniów i uczennic Muellera, m.in. Alexandra Camaro, Johnny’ego Friedlaendera, Heinricha Tischlera, Willy’ego Schmidta, Isidora Aschheima, Grety Jahr-Queißer, MargaretySchultz-Dreier, a także polskiego studenta Jana Cybisa. Zespół eksponowanych dzieł uzupełniają płótna współczesnego wrocławskiego malarza Zdzisława Nitki, „późnego ucznia” Muellera, dla którego od lat 80. XX w. sztuka niemieckiego ekspresjonisty jest trwałym źródłem inspiracji. Wystawa jest jednocześnie wynikiem polsko-niemieckiego projektu badawczego, towarzyszy jej bogato ilustrowany katalog.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to jedno z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce. Powołane zostało do istnienia w 1947 roku jako Muzeum Państwowe, zaś uroczyście udostępniono je publiczności 11 lipca 1948 r. Dwa lata później przemianowano je na Muzeum Śląskie. Pod taką nazwą instytucja funkcjonowała przez dwadzieścia lat do 1970 roku, kiedy to została podniesiona do rangi Muzeum Narodowego.
Agnieszka Ziemlańska-Rzepka - agnieszka.rzepka@mnwr.pl |

Contacts /

For more information, please contact:
Agnieszka Ziemlańska-Rzepka
Rzecznik Prasowy