Press Release

Categories

Social science |
Career |
Art |
Diseases |
News |

Ernest Malinowski – konstruktor kolei w Andach Peruwiańskich

Wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pt. „Ernest Malinowski – konstruktor kolei w Andach peruwiańskich” wpisuje się zarazem w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Termin: 29.09.2018 – 18.11.2018
Wernisaż: 28.09 godzina 16:00

Kurator wystawy: Magdalena Nierzwicka
Współorganizator wystawy z ramienia SITK RP: Wiesława Barańska
Aranżacja plastyczna: Małgorzata Wojnowska-Sobecka
 
W roku 2018 przypada 200. rocznica urodzin Ernesta Malinowskiego, polskiego inżyniera, emigranta, honorowego obywatela Peru, konstruktora najwyżej do niedawna położonej linii kolejowej na świecie w Andach Peruwiańskich. Ten wyjątkowy jubileusz skłania do przypomnienia życia oraz zasług tego wielkiego Polaka, który w odległym Peru znalazł w 2. połowie XIX wieku swoją drugą ojczyznę. Po upadku powstania listopadowego Ernest Malinowski udał się na emigrację, najpierw do Paryża, później do Peru, gdzie rozwinął zdolności techniczne i konstruktorskie. Jak wielu naszych rodaków musiał żyć z dala od ojczyzny, oddając się pracy na rzecz innego kraju i narodu. Ernest Malinowski przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych inżynierów kolejnictwa, a kolej transandyjska do dziś wzbudza podziw i uznawana jest za arcydzieło sztuki inżynieryjnej.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pt. „Ernest Malinowski – konstruktor kolei w Andach peruwiańskich” wpisuje się zarazem w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytkowe pocztówki z początku XX wieku z kolekcji J.E. Ambasadora Peru w Polsce Amb. Alberto Salas Barahona, znaczki peruwiańskie z prywatnych zbiorów profesora Marka Sitarza oraz współczesne fotografie kolei transandyjskiej autorstwa miłośnika kolejnictwa i podróżnika – Nikosa Kavoori.
Kolej transandyjska budowana była etapami. Pierwszy odcinek powstał w latach 1871-1893 i połączył Callao, miasto portowe u wybrzeży Pacyfiku, z La Oroya, osadą w Andach znajdującą się na wysokości 3726 m n. p. m. Najwyższym punktem trasy jest przełęcz Ticlio 4818 m n. p. m.
Wystawę dopełnią eksponaty z Peru: naczynia ceramiczne z okresu prekolumbijskiego,  elementy ubioru mieszkańców Andów i przedmioty kultury materialnej pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Wystawa powstała przy szczególnym wsparciu finansowym Fundacji Grupy PKP oraz zaangażowaniu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz J.E. Ambasadora Peru w Polsce Pana Alberto Salas Barahona.

Muzeum Okręgowe w Toruniu to najstarsza i największa instytucja kulturalna w mieście. Powstała w 1861 roku, obecnie posiada sześć oddziałów – Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia (w Domu Eskenów), Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu (w Kamienicy pod Gwiazdą) oraz Ratusz Staromiejski będący gotyckim symbolem toruńskiej starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rynek Staromiejski 1 87-100 Toruń

Contacts /

For more information, please contact:
Justyna Nowak
Dział promocji