Press Release

Categories

Art |
News |

Premiera "Turandot" G. Pucciniego w reż M. Weissa w OiFP 7 grudnia

W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w grudniu premiera „Turandot” Giacoma Pucciniego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego.

W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w grudniu premiera „Turandot” Giacoma Pucciniego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka i w scenografii Pawła Dobrzyckiego. Orkiestra, Chór i Chór Dziecięcy OiFP oraz Biały Teatr Tańca Izadory Weiss towarzyszyć będą plejadzie gwiazd polskiej sceny operowej: Wioletcie Chodowicz i Ewie Vesin – w roli Turandot, Rafałowi Bartmińskiemu i Tomaszowi Kukowi – Kalafowi, Marcelinie Beucher i Katarzynie Trylnik – Liù, Remigiuszowi Łukomskiemu i Grzegorzowi Szostakowi – Timurowi.
– To będzie sensacyjna realizacja – zapowiada Marek Weiss. – Po raz pierwszy w Polsce „Turandot” Giacoma Pucciniego będzie wystawiona wyłącznie w wersji kompozytora. Po drugie, postać Turandot zostanie rozpisana na dwie osoby.
 
Kompozytor zmarł 29 listopada 1924, mając 66 lat. Ostatnią sceną, jaką napisał w „Turandot”, była scena śmierci Liù. Finał, według szkiców Pucciniego, dopisał Franco Alfano. Podczas prapremiery w mediolańskiej La Scali, 25 kwietnia 1926 roku, nie wykonano go. Po scenie śmierci Liù przerwano spektakl. Dyrygujący Arturo Toscanini odwrócił się do publiczności i oznajmił: „Tutaj kończy się dzieło, niedokończone przez mistrza z powodu jego śmierci”Całość przedstawiono następnego dnia i taka wersja opery weszła do kanonu wykonań. Kanonu, z którym teraz zrywa Marek Weiss.
 
Postać Turandot w białostockiej inscenizacji grać będą dwie osoby: kobieta i dziecko. Obie jednocześnie zobaczymy na scenie. W roli księżniczki: Amelia Gabrylewska i Hanna Karetko.
–  Mała dziewczynka, księżniczka, która jest pozornie najokrutniejsza ze wszystkich, jest też osobą najbardziej skrzywdzoną – mówi Weiss. – Bo każdy człowiek okrutny nie jest okrutny sam z siebie, nie ma w genach czegoś takiego jak wrodzone okrucieństwo. Okrucieństwo i zło są zawsze wynikiem jakiejś krzywdy, najczęściej z dzieciństwa, którą próbujemy później rekompensować, odtruć się w ciągu swojego życia. Ten rodzaj gry, który uprawia z mężczyznami, którzy jej zagrażają i którzy są dla niej napastnikami, to obrona przed losem, który zmusza kobiety do podporządkowania się mężczyźnie i zostania jego własnością. Urządza im istną drogę krzyżową, zmusza do odpowiedzi na zagadki i potem uśmierca, żeby pozbyć się zagrożenia. Tutaj pokazałem ją w podwójnej postaci, z podzieleniem na niewinną małą dziewczynkę i kobietę, która już jest świadoma swojego losu i swojego działania.
 
Opowieść toczy się w scenerii piekła współczesności wykreowanej przez Pawła Dobrzyckiego, scenografa.
– „Turandot” w OiFP osadzona będzie w scenerii współczesnego inferna, które rozciąga się dziś wszędzie, od Azji po Afrykę, i w którym biedny tłum wylewa się tłumnie ze swoich slamsów, w poszukiwaniu miłości i marzeń – zapowiada Dobrzycki.
 
„Turandot” jest ostatnią, nieukończoną operą Giacoma Pucciniego, w której możliwości twórcze kompozytora objawiły się najpełniej, a dzieło osiągnęło niespotykaną dotąd w jego twórczości siłę wyrazu.
– Przed nami niezwykłe wyzwanie, ponieważ „Turandot” to szalenie trudna opera, z mnóstwem chórów zascenicznych, dynamiką scen zbiorowych – mówi Grzegorz Berniak, kierownik muzyczny. – Opera to połączenie wielu gatunków sztuki i dopiero ich synteza tworzy przedstawienie, które i mnie, i publiczność interesuje. Opera to śpiewany dramat, jednak wciąż jest to teatr.
 
– Dlatego z taką łatwością utożsamiamy się z teatrem operowym, bo tu najprawdziwiej objawiają się ludzkie uczucia – mówi Damian Tanajewski, dyrektor OiFP. – Takich najgłębszych przeżyć serdecznie Państwu życzę i zapraszam na białostocką „Turandot”.
 
Baśń o okrutnej chińskiej księżniczce i odważnym księciu Kalafie to historia odwiecznej walki płci, przesycona erotyzmem i potężnymi uczuciami. Ukazuje człowieka z krwi i kości w jego sprzecznościach i namiętnych porywach serca, stając się kluczem do naszej podświadomości.
Czy książę Kalaf uniknie tragicznej śmierci? Czy księżniczka Turandot przezwycięży bezwzględne pragnienie swojego serca?
 
Premiera już 7 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
 
„Turandot”
Muzyka: Giacomo Puccini
Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni
Opera w trzech aktach
Prapremiera: 26 IV 1926, Teatro alla Scala, Mediolan

Premiera: 7 XII 2018, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
 
Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak
Inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss
Scenografia i reżyseria świateł: Paweł Dobrzycki
Choreografia i kostiumy: Izadora Weiss
Kierownik Chóru: Violetta Bielecka
Dyrygent Chóru Dziecięcego: Ewa Barbara Rafałko
Współpraca muzyczna / II dyrygent: Maciej Tomasiewicz
Pianista-korepetytor: Tetyana Dranchuk
Producent: Damian Tanajewski oraz Opera i Filharmonia Podlaska
Producent wykonawczy: Anna Jakubowska-Podsiad
Asystent reżysera: Rafał Supiński
 
Obsada:
Turandot
Wioletta Chodowicz / Ewa Vesin
Kalaf
Rafał Bartmiński / Tomasz Kuk
Liù
Marcelina Beucher / Katarzyna Trylnik
Timur
Remigiusz Łukomski / Grzegorz Szostak
Ping
Arkadiusz Anyszka / Jaromir Trafankowski
Pang
Aleksander Kunach / Ryszard Minkiewicz
Pong
Łukasz Załęski / Adam Zdunikowski
Cesarz
Paweł Cichoński / Krzysztof Stankiewicz
Mandaryn
Dariusz Machej / Maciej Nerkowski
Mała Turandot
Amelia Gabrylewska / Hanna Karetko
I Kapłanka
Joanna Markowska / Justyna Zamaryka
II Kapłanka
Marta Antkowiak / Swietłana Łukaszewicz
Książę perski
Leszek Gaiński / Piotr Skibowski
 
Orkiestra, Chór i Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej
 
Tancerze Białego Teatru Tańca Izadory Weiss
Marta Barossi
Ieva Ievina
Lena Paetsch
Nadja Simchen
Maya Triay
Giuseppe Bencivenga
Beniamin Citkowski
Peter Džubera
Joshua Feist
Mateusz Sobczak
 

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej, jest miejscem wystaw, konferencji i pokazów. Dyrektorem OiFP jest Damian Tanajewski.
Joanna Dolecka - joanna.dolecka@oifp.eu | Pressroom / kontakt z mediami

Contacts /

For more information, please contact:
Joanna Dolecka
Rzecznik Prasowy