W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w grudniu premiera „Turandot” Giacoma Pucciniego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka i w scenografii Pawła Dobrzyckiego. Orkiestra, Chór i Chór Dziecięcy OiFP oraz Biały Teatr Tańca Izadory Weiss towarzyszyć będą plejadzie gwiazd polskiej sceny operowej: Wioletcie Chodowicz i Ewie Vesin – w roli Turandot, Rafałowi Bartmińskiemu i Tomaszowi Kukowi – Kalafowi, Marcelinie Beucher i Katarzynie Trylnik – Liù, Remigiuszowi Łukomskiemu i Grzegorzowi Szostakowi – Timurowi.
– To będzie sensacyjna realizacja – zapowiada Marek Weiss. – Po raz pierwszy w Polsce „Turandot” Giacoma Pucciniego będzie wystawiona wyłącznie w wersji kompozytora. Po drugie, postać Turandot zostanie rozpisana na dwie osoby.
Kompozytor zmarł 29 listopada 1924, mając 66 lat. Ostatnią sceną, jaką napisał w „Turandot”, była scena śmierci Liù. Finał, według szkiców Pucciniego, dopisał Franco Alfano. Podczas prapremiery w mediolańskiej La Scali, 25 kwietnia 1926 roku, nie wykonano go. Po scenie śmierci Liù przerwano spektakl. Dyrygujący Arturo Toscanini odwrócił się do publiczności i oznajmił: „Tutaj kończy się dzieło, niedokończone przez mistrza z powodu jego śmierci”. Całość przedstawiono następnego dnia i taka wersja opery weszła do kanonu wykonań. Kanonu, z którym teraz zrywa Marek Weiss.
Postać Turandot w białostockiej inscenizacji grać będą dwie osoby: kobieta i dziecko. Obie jednocześnie zobaczymy na scenie. W roli księżniczki: Amelia Gabrylewska i Hanna Karetko.
– Mała dziewczynka, księżniczka, która jest pozornie najokrutniejsza ze wszystkich, jest też osobą najbardziej skrzywdzoną – mówi Weiss. – Bo każdy człowiek okrutny nie jest okrutny sam z siebie, nie ma w genach czegoś takiego jak wrodzone okrucieństwo. Okrucieństwo i zło są zawsze wynikiem jakiejś krzywdy, najczęściej z dzieciństwa, którą próbujemy później rekompensować, odtruć się w ciągu swojego życia. Ten rodzaj gry, który uprawia z mężczyznami, którzy jej zagrażają i którzy są dla niej napastnikami, to obrona przed losem, który zmusza kobiety do podporządkowania się mężczyźnie i zostania jego własnością. Urządza im istną drogę krzyżową, zmusza do odpowiedzi na zagadki i potem uśmierca, żeby pozbyć się zagrożenia. Tutaj pokazałem ją w podwójnej postaci, z podzieleniem na niewinną małą dziewczynkę i kobietę, która już jest świadoma swojego losu i swojego działania.
Opowieść toczy się w scenerii piekła współczesności wykreowanej przez Pawła Dobrzyckiego, scenografa.
– „Turandot” w OiFP osadzona będzie w scenerii współczesnego inferna, które rozciąga się dziś wszędzie, od Azji po Afrykę, i w którym biedny tłum wylewa się tłumnie ze swoich slamsów, w poszukiwaniu miłości i marzeń – zapowiada Dobrzycki.
„Turandot” jest ostatnią, nieukończoną operą Giacoma Pucciniego, w której możliwości twórcze kompozytora objawiły się najpełniej, a dzieło osiągnęło niespotykaną dotąd w jego twórczości siłę wyrazu.
– Przed nami niezwykłe wyzwanie, ponieważ „Turandot” to szalenie trudna opera, z mnóstwem chórów zascenicznych, dynamiką scen zbiorowych – mówi Grzegorz Berniak, kierownik muzyczny. – Opera to połączenie wielu gatunków sztuki i dopiero ich synteza tworzy przedstawienie, które i mnie, i publiczność interesuje. Opera to śpiewany dramat, jednak wciąż jest to teatr.
– Dlatego z taką łatwością utożsamiamy się z teatrem operowym, bo tu najprawdziwiej objawiają się ludzkie uczucia – mówi Damian Tanajewski, dyrektor OiFP. – Takich najgłębszych przeżyć serdecznie Państwu życzę i zapraszam na białostocką „Turandot”.
Baśń o okrutnej chińskiej księżniczce i odważnym księciu Kalafie to historia odwiecznej walki płci, przesycona erotyzmem i potężnymi uczuciami. Ukazuje człowieka z krwi i kości w jego sprzecznościach i namiętnych porywach serca, stając się kluczem do naszej podświadomości.
Czy książę Kalaf uniknie tragicznej śmierci? Czy księżniczka Turandot przezwycięży bezwzględne pragnienie swojego serca?
Premiera już 7 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
„Turandot”
Muzyka: Giacomo Puccini
Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni
Opera w trzech aktach
Prapremiera: 26 IV 1926, Teatro alla Scala, Mediolan
Premiera: 7 XII 2018, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak
Inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss
Scenografia i reżyseria świateł: Paweł Dobrzycki
Choreografia i kostiumy: Izadora Weiss
Kierownik Chóru: Violetta Bielecka
Dyrygent Chóru Dziecięcego: Ewa Barbara Rafałko
Współpraca muzyczna / II dyrygent: Maciej Tomasiewicz
Pianista-korepetytor: Tetyana Dranchuk
Producent: Damian Tanajewski oraz Opera i Filharmonia Podlaska
Producent wykonawczy: Anna Jakubowska-Podsiad
Asystent reżysera: Rafał Supiński
Obsada:
Turandot
Wioletta Chodowicz / Ewa Vesin
Kalaf
Rafał Bartmiński / Tomasz Kuk
Liù
Marcelina Beucher / Katarzyna Trylnik
Timur
Remigiusz Łukomski / Grzegorz Szostak
Ping
Arkadiusz Anyszka / Jaromir Trafankowski
Pang
Aleksander Kunach / Ryszard Minkiewicz
Pong
Łukasz Załęski / Adam Zdunikowski
Cesarz
Paweł Cichoński / Krzysztof Stankiewicz
Mandaryn
Dariusz Machej / Maciej Nerkowski
Mała Turandot
Amelia Gabrylewska / Hanna Karetko
I Kapłanka
Joanna Markowska / Justyna Zamaryka
II Kapłanka
Marta Antkowiak / Swietłana Łukaszewicz
Książę perski
Leszek Gaiński / Piotr Skibowski
Orkiestra, Chór i Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej
Tancerze Białego Teatru Tańca Izadory Weiss
Marta Barossi
Ieva Ievina
Lena Paetsch
Nadja Simchen
Maya Triay
Giuseppe Bencivenga
Beniamin Citkowski
Peter Džubera
Joshua Feist
Mateusz Sobczak
Premiera "Turandot" G. Pucciniego w reż M. Weissa w OiFP 7 grudnia
W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w grudniu premiera „Turandot” Giacoma Pucciniego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego.
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej, jest miejscem wystaw, konferencji i pokazów. Dyrektorem OiFP jest Damian Tanajewski.
Joanna Dolecka - joanna.dolecka@oifp.eu | Pressroom / kontakt z mediami
Chór i Orkiestra
Opera i Filharmonia
Turandot
Contacts /
For more information, please contact:
Joanna Dolecka
Rzecznik Prasowy