Opera Guru to spojrzenie na ostatnie dni sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. Początkowo jego zamiarem było pozbawienie swoich wiernych ich majątków. Ale Guru zaczyna wierzyć w swoją nadprzyrodzoną moc, chce być zbawcą, prorokiem. Demoniczny przywódca rozpoczyna przygotowania do wielkiej „podróży”, która pozwoli wyznawcom spotkać się w sferze bezcielesnej. Opór stawia tylko jedna kobieta, Marie, niedawno przyjęta członkini sekty. Zachowując zdrowy rozsądek w obliczu masowego szaleństwa, zdecydowanie wyróżnia się spośród innych postaci. Podejmuje walkę z Guru, by powstrzymać machinę zła, ocalić siebie i pozostałych.
Guru to opera z drugim dnem. Sterowanie umysłami jest przecież powszechne. Oto fragment rozmowy z kompozytorem Laurentem Petitgirardem:
„Psychologiczna manipulacja to więcej niż problem sekt…
Ona się dzieje w rodzinie, w pracy, w polityce. To podstawowa technika dyktatorów.
Jaki jest Guru? To demon? Kim on tak naprawdę jest?
Jest uwodzicielski, pełen uroku, a potem ekstremalnie gwałtowny. Chce dominować i zniszczyć każdego przeciwnika. Ale najgorsze jest to, że sam zaczyna wierzyć w to, co wymyślił.
Jak to możliwe, że tak wielu ludzi jest w stanie uwierzyć jednej osobie?
To bardzo wygodne – zrezygnować z własnej duchowej wolności i słuchać poleceń. Hitler był kimś w rodzaju Guru. Strach, który jest w każdym człowieku, może wywołać okropne zachowania.
Czy ta przerażająca historia w Pana operze może być przestrogą?
To opera zaangażowana. Jestem przekonany, że mentalna manipulacja jest ogromnym problemem społeczeństw. Wystarczy przejrzeć gazety czy obejrzeć programy informacyjne w telewizji, żeby to zauważyć. Terroryści popełniający samobójstwa to ludzie poddani właśnie takiej manipulacji, nie mam żadnych wątpliwości”.
Terminy:
- 2018-09-28 19:00
- 2018-09-29 19:00
- 2018-09-30 18:00
- 2018-10-02 19:00
- 2019-04-13 19:00