30.11, g. 17:00
„Skarb Średzki” – spotkanie autorskie
Publikacja, przygotowana z okazji 30. rocznicy odkrycia Skarbu Średzkiego, zawiera artykuły przedstawiające sensacyjne okoliczności jego odnalezienia, omawiające historyczne tło wydarzeń sprzed trzydziestu lat oraz tych związanych z czasami ukrycia kosztowności blisko siedemset lat temu. W książce zaprezentowano również raport z badań fizyko-chemicznych, którym poddano średniowieczne klejnoty, oraz opisy tych niezwykłych zabytków.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
1.12, g. 12:00
Barokowe prospekty organowe we Wrocławiu
Wykład dra Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”
Podczas wykładu prelegent omówi barokowe realizacje prospektów organowych z najważniejszych wrocławskich świątyń. Przedstawione zostaną zachowane oraz nieistniejące już prospekty, które stanowiły niegdyś artystyczną chlubę stolicy Śląska.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
1.12 Dzień wokół wystawy „Skarb Średzki”
g. 13:30
Z Sycylii do Środy Śląskiej.
Gdzie powstały klejnoty Skarbu Średzkiego?
Wykład Jacka Witeckiego
Spotkanie poświęcone okolicznościom powstania bezcennych klejnotów królewskich wchodzących w skład Skarbu Średzkiego. Prelegent na podstawie najnowszych badań tych obiektów przybliży słuchaczom miejsce i czas powstania wspomnianych precjozów.
g. 15:00
Złote orły – rekonstrukcje
Spotkanie z Mariuszem Wierchowskim,
konserwatorem skarbu ze Środy Śląskiej
Wykład poświęcony kosztownościom odnalezionym w Środzie Śląskiej trzydzieści lat temu. Starszy Renowator w Pracowni Metali Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusz Wierchowski opowie o tym, jak odbywała się konserwacja korony ślubnej – najcenniejszego klejnotu wchodzącego w skład Skarbu Średzkiego. Prelegent przybliży także publiczności wiele nieznanych szerzej faktów związanych z tym arcydziełem sztuki złotniczej.
g. 16:00
Gorączka średzkiego lata.
O kulisach odkrycia średniowiecznych skarbów
Wykład Przemysława Kuleszy
Spotkanie poświęcone kulisom odkrycia średniowiecznych skarbów. Prelegent opowie o okolicznościach związanych ze znaleziskami monet i biżuterii w Środzie Śląskiej – w roku 1985 i trzy lata później – na terenie przy ul. Daszyńskiego 14 i 16a. Na podstawie zachowanych archiwaliów przybliży słuchaczom przebieg wypadków w momencie odkrycia skarbów oraz atmosferę temu towarzyszącą. Przedstawi także działania ówczesnych władz podjęte w celu zabezpieczenia stanowisk, a następnie odzyskania rozproszonych zabytków.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
2.12, g. 11:00
Pablo Picasso – ojciec nowoczesności
Wykład Iwony Gołaj w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”
Pablo Picasso (1881 – 1973) – najwybitniejszy artysta XX stulecia, który jako jeden z pierwszych przełamał iluzjonistyczny i figuratywny styl obowiązujący w malarstwie i rzeźbie od czasów renesansu. Osiemdziesiąt lat aktywności twórczej pokazuje wszechstronność Picassa żyjącego dla sztuki i poprzez sztukę.
Wstęp z biletem za 5 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
Dla dzieci:
1.12, g. 10:30
Korona dla króla i królowej
Dzień wokół wystawy „Skarb Średzki”
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
Podczas spotkania dzieci poznają okoliczności odnalezienia średniowiecznego skarbu w Środzie Śląskiej oraz obejrzą zaprezentowane na wystawie klejnoty i monety wchodzące w jego skład. Następnie samodzielnie wykonają korony dla króla i królowej.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
„Skarb Średzki” – spotkanie autorskie
Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach
Muzeum Narodowe we Wrocławiu to jedno z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce. Powołane zostało do istnienia w 1947 roku jako Muzeum Państwowe, zaś uroczyście udostępniono je publiczności 11 lipca 1948 r.
Dwa lata później przemianowano je na Muzeum Śląskie. Pod taką nazwą instytucja funkcjonowała przez dwadzieścia lat do 1970 roku, kiedy to została podniesiona do rangi Muzeum Narodowego.
Agnieszka Ziemlańska-Rzepka - agnieszka.rzepka@mnwr.pl |
Contacts /
For more information, please contact:
Agnieszka Ziemlańska-Rzepka
Rzecznik Prasowy