Czy ubiorem można manifestować polskość i czy w ten sposób można okazywać patriotyzm.
Na te pytanie odpowiada wystawa w poznańskim muzeum etnograficznym prezentująca stroje sprzed 100 lat.
Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX w. W przeciwieństwie do stroju bamberskiego miał on rdzennie polskie korzenie a jego noszenie uważane było za przejaw patriotyzmu i stanowiło wymóg dla wielu służących pracujących w domach Poznaniaków. Pełnił zatem lokalnie funkcje zbliżone do - powszechnie znanego jako symbol polskości – stroju krakowskiego. Poznańskie Muzeum Etnograficzne jako jedyne w Polsce posiada kolekcję stroju poznańskiego. Obecnie uległ on zapomnieniu i często mylony jest ze strojem bamberskim. Wystawa uświadamia jego odrębność.
Integralną częścią wystawy jest niewielki pokaz „Z miłości do… Polski”. Telegramy i fotografie ślubne z 1918 r.
Iwona Rosińska przygotowała prezentację patriotycznych dokumentów archiwalnych –zdjęć ślubnych zrobionych w roku odzyskania przez Polskę niepodległości oraz telegramów ślubnych z tego samego roku, które ze względu na umieszczeniu na nich scen historycznych, godła, herbów, symboli narodowych, a także portretów wielkich Polaków nazywano także patriotycznymi lub kościuszkowskimi czy też narodowymi.
Jej kuratorem jest dr Joanna Minksztym a Iwona Rosińska autorką aneksu
Wystawa organizowana w ramach obchodów jubileuszu niepodległości „1918 – 2018. Wolność kocham i rozumiem” Niepodległa w muzeum
ZNAK POLSKOŚCI
Strój wiejski poznański i funkcja patriotyczna
Poznańskie muzeum istnieje od 1857 roku. Miano Narodowego nosi od roku 1950.
Należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce.Od lat poznańskie muzeum współtworzy klimat kulturalny wielkopolski. Zbiory prezentowane są w Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz pięciu oddziałach na terenie Poznania:
Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Historii Miasta Poznania, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, Muzeum Etnograficznym, a także trzech rezydencjach w Wielkopolsce: Pałacu w Rogalinie, Zamku w Gołuchowie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Muzeum Etnograficzne - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, ul. Mostowa 7
te. 61 852 30 06
etno@mnp.art.pl
te. 61 852 30 06
etno@mnp.art.pl
wystawa
strój ludowy
sstrój poznański
etnografia
Contacts /
For more information, please contact:
Muzeum Etnograficzne - oddział MNP